Dizilistem Ekibinden Yeni Başlayanlara 25 Dizi Önerisi

1- Game Of Thrones : Gelmiş geçmiş en iyi dizilerden biri olarak gösterilen GOT, Westeros’ta yaşanan taht mücadelesini anlatıyor. Bunu anlatırken meydana gelen ani ölümler, savaşlar, politik oyunlar bizleri diziye bağlamakta.

2- Planet Earth : Maliyet olarak dünyanın en büyük yapımı olan Planet Earth serisinde sizleri bekleyen müthiş iki hazine var : Bilgi, büyüleyici atmosfer. Özellikle 2016’da yayımlanan Planet earth serisinin 2. sini izlemenizi tavsiye ederiz.

3- House Of Cards : Politik dizi severler için türünün en iyisi bir dizi. Siyaset bilimini harika bir şekilde anlatan House Of Cards Netflix’in en iyi yapımlarından biri. Ancak erken bitmesi hayranlarını bir hayli üzdü.

4- Cosmos : Tarihi ve Kozmos’u yani evreni en detaylı anlatan belgesel. 13 bölümün her biri bir film denilebilecek yapım, Neil deGrasse Tyson’un güzel sunumuyla izlenesiler köşemizde 4. sırada yer buluyor. Bu arada bir müjde verelim. 2019’da 2. Sezonunun yapılması planlanıyor.

5- OZ : Amerikan klasikleri arasında yer alan OZ, Oswald State Correctional Facility hapishanesinde yaşananları ele almaktadır. Imdb’de 8.7 puanla en üst sıralarda yer alan dizi listemizin 5. sırasında.

6- Breaking Bad : Bir kimya profesörü uyuşturucu işine girerse ne olur ? Heisenberg rolüyle bir döneme damga vuran Vince Gilligan’ın başrolünde olduğu dizi sürükleyiciliğiyle ve şaşırtıcı sahneleri ile Netflix’in en iyi yapımlarından oldu. Ondan sonra yayımlanan pek çok diziye ilham olan Breaking Bad listemizin demirbaşları arasında.

7- True Detective : Suç kategorisinin en iyilerinden olan True Detective izleyenleri özellikle ilk sezonuyla büyüledi. Geniş bir izleyici kitlesine sahip True Detective ilk 10’da olmazsa olmazlarımızdan.

8- Stranger Things : Listemizin 8. sırasında korku türünün en iyi yapımlarından olan Stranger Things yer alıyor. Dizi küçük bir kasabada bir çocuğun kaybolması hadisesine dayanıyor. Ve devamında bizleri eşsiz bir gizem karşılıyor.

9- The Sopranos : İtalyan asıllı Soprano ailesinin New Jersey’deki suç yaşantısını ele alan dizimizi şöyle tasvirleyebiliriz : The Godfather, dizi olsaydı nasıl olurdu ? Herhalde bundan iyi olmazdı. HBO’nun kült yapımlarından olan dizimiz 6 sezon boyunca sizleri büyüleyecek.

10- Sherlock : Gizem’in ve dedektiflik dizilerinin en iyisi olan Sherlock, Sherlock Holmes ve yardımcısının suçluları ve suçu bulma çabasını anlatıyor. Bu diziyi izledikten sonra etrafa kuşku dolu gözlerle bakacağınızı tahmin ediyoruz.

11- Doctor Who : En uzun dizi serilerinden olan Doctor Who, zamanda yolculuk yapan bir zaman lordunun macerasını ele alıyor. Listemizin olmazsa olmazlarından olan dizi 11. sırada yer alıyor.

12- Leyla ile Mecnun : Erdal bakkal, İsmail abi, ben hırsız mıyım Yavuz, Bahtsız İskender, Çakma dedesiz, Leylasız ve Mecnun’suz bir öneri listesi düşünülemezdi herhalde. ÜlKemizin en iyi yapımlarından olan Leyla ile Mecnun listemizde kendisine 12. Sırada yer bulmuş durumda. Imdb’de aldığı 9.2 puanla yine kalitesini gösteren dizimiz küfürsüz komedisiyle ve yaptığı göndermelerle en iyi dizilerden biri konumunda. NOT: Çay eşliğinde izleyiniz 🙂

13- Spartacus : Muhteşem yapımların öncülüğünü yapan Spartacus’u önerilere eklememek olmazdı. Trakyalı Gladyatörlerin yaptıkları köle ayaklanmasını anlatan dizimiz savaş ve dram konusunda en iyilerden.

14- Death Note : Bir gün ders dinlerken okul bahçesine gökyüzünden bir defter düştüğünü ve bu deftere yazılan her ismin öldüğünü hayal edin. Sıradışı senaryosu ile anime türünün en iyilerinden olan Ölüm defteri’ni izlemediyseniz çok şey kaybetmişsinizdir.

15- Black Mirror : İngilizlerin en iyi yapımlarından olan Kara Ayna, en iyi senaryo dizilerinden biri. Yakın gelecekte olan zıtlıkları ele alan dizimizi listeye dahil etmeseydik muhtemelen hayran kitlesinden baya bir tepki görürdük.

16- Vikings : GOT ile birlikte hali hazırda devam eden en iyi savaş ve aksiyon dizilerinden olan Vikings, çok ta iyi bilmediğimiz Viking’leri konu alıyor.

17- The Big bang theory : Listemizin en komik dizilerinden olan yapım Imdb’den 8.2 almasına rağmen listemizde olmazsa keşke diyeceklerimiz arasındaydı. Sırf Sheldon için bile izlenebilecek bir durum komedisi.

18- The Walking Dead : Modern medeniyet nasıl yok olacak ? Bunun cevabını zombi salgınında arayan dizimiz korku ve gerilim olarak sizleri büyüleyecek.

19- Rick and Morty : Çılgın ve bir o kadar dahi bilim adamıyla matrak torunun yaşadıklarını ele alan çizgi dizi Rick and Morty yayınlandığı 3 sezon boyunca izleyenleri kahkahaya boğdu. Listemizde 19. sırada olmayı sonuna kadar hakediyor.

20- Avatar : Son hava bükücü: Japon animesinin en bilindik örneği Avatar, Avatar Aang ve dostlarının dünyayı kurtarırken yaşadıklarını ele alıyor. Imdb tarafından aldığı 9.2 puan kalitesini ortaya koyuyor diyebiliriz.

21- Supernatural : Doğaüstü güçleri konu edinen dizi, korku ve gerilim severler için aranan kan.

22- Naruto : Listemizdeki 4 animeden 3. sü olan Naruto, insanlar tarafından dışlanan Naruto karakterinin yaşadıklarını ele almakta.

23- The Simpsons : Şu günlerde geleceği tahmin eden dizi olarak anılan The Simpsons, Simpson ailesinin yaşantısını komik bir ağızla ele alıyor. Gelmiş geçmiş en iyi yapımlardan olan dizi imdb den aldığı 8.7 puanını sonuna kadar hakediyor.

24- La casa de papel : Konu olarak İspanyol Darphanesinin profesör ve beraberindeki ekibi tarafından muhteşem bir şekilde soyulmasını anlatan dizimiz son dönemlerin en popüler dizilerinden diyebiliriz.

25- One punch man : Listemizi yine bir animeyle bitiriyoruz. Süperman’den daha güçlü bir süper kahramanın enterasan aksiyonlarını konu edinen dizimiz sizleri epeyce eğlendirecek.

Öteki listelerimizde görüşmek üzere.
www.dizilistem.com ekibi